Prirodna nega kože biljnim uljima - Vodič za početnike
Sve što treba da znate o korišćenju biljnih i eteričnih ulja za negu različitih tipova kože. Saveti za kombinovanje ulja, prevenciju bora i rešavanje problema sa aknama.
Prirodna nega kože biljnim uljima - Kompletan vodič
U poslednje vreme sve više ljudi prelazi na prirodnu negu kože koristeći biljna i eterična ulja. Ovaj pristup ne samo što eliminiše potrebu za hemijskim proizvodima, već može doneti izuzetne rezultate za različite tipove kože - od suve i osetljive do masne i problematične.
Osnove aromaterapije za negu kože
Suština uspešne nege biljnim uljima leži u razumevanju dva osnovna tipa ulja:
- Bazna (nosilac) ulja - Dobijaju se hladnim prešanjem semenja, koštica ili plodova biljaka. Koriste se kao osnova u kojoj se razređuju eterična ulja.
- Eterična ulja - Visoko koncentrisani ekstrakti biljaka koji se koriste u malim količinama zbog jakog dejstva.
Komedogenost ulja - Šta je važno znati?
Jedna od najčešćih zabrinutosti pri korišćenju ulja je njihova komedogenost, odnosno sposobnost da začepe pore i izazovu nastanak bubuljica. Važno je napomenuti da komedogenost varira od osobe do osobe i da neka ulja koja ne izazivaju probleme jednima mogu biti problematična za druge.
Nisko komedogena ulja (sigurna za većinu tipova kože):
- Jojoba ulje (0)
- Arganovo ulje (0)
- Šipak (ružino ulje) (1)
- Bademovo ulje (2)
- Avokado ulje (2)
Umereno do visoko komedogena ulja (zahteva oprez):
- Kokosovo ulje (4)
- Kakaovo ulje (4)
- Laneno ulje (4)
- Pšenične klice (5)
Najbolja ulja za različite tipove kože
Za suvu i dehidriranu kožu:
Avokado ulje, arganovo ulje, bademovo ulje i ulje šipka (divlje ruže) su izvanredni izbori. Kombinacija ovih ulja može dubinski hidrirati kožu i sprečiti gubitak vlage.
Za masnu i problematičnu kožu:
Lešnikovo ulje, ulje semena grožđa i jojoba ulje su odlični izbori jer regulišu lučenje sebuma a ne začepljuju pore. Dodatak eteričnog ulja čajevca može pomoći u borbi protiv bakterija koje uzrokuju akne.
Za zrelu kožu i bore:
Mešavina arganovog ulja, ulja šipka i ulja koštica kajsije pruža snažan anti-aging efekat. Eterična ulja tamjana, mirte i ružmarina mogu dodatno poboljšati elastičnost kože.
Za osetljivu kožu sklonu iritacijama:
Kamilica, neven i lavanda su sigurni izbori. Ulje od kamilice posebno umiruje crvenilo i iritacije, dok lavanda deluje antibakterijski.
Praksa i iskustva korisnika
Mnogi korisnici prirodnih ulja ističu da je ključ uspeha u pravilnoj kombinaciji ulja i strpljenju. Koži je potrebno vreme da se navikne na novi način nege, a prvih nedelju dana može doći do privremenog pogoršanja stanja dok se koža "detoksifikuje".
Popularne kombinacije koje daju dobre rezultate:
- Za kombinovanu kožu: 70% lešnik, 20% argan, 10% jojoba sa 2-3 kapi eteričnog ulja lavande
- Za suvu kožu: 50% avokado, 30% badem, 20% šipak sa kapom eteričnog ulja smilja
- Protiv bora: 40% argan, 30% šipak, 20% koštice kajsije, 10% jojoba sa kapom eteričnog ulja tamjana
Najčešće greške pri korišćenju ulja
- Preterana upotreba eteričnih ulja - Nikada ne koristite eterična ulja nerazređena direktno na koži. Bezbedna koncentracija je 1-3% u baznom ulju.
- Korišćenje istog ulja predugo - Koža se može "zasititi", pa je dobro menjati kombinacije svakih nekoliko meseci.
- Neadekvatno čuvanje ulja - Većina prirodnih ulja traje 6-12 meseci i treba ih čuvati na tamnom, hladnom mestu, idealno u frižideru.
- Nanosenje na suvu kožu - Ulja se najbolje upijaju kada se nanose na vlažnu kožu, odmah posle umivanja.
Gde kupiti kvalitetna ulja?
Ključ uspeha leži u kupovini kvalitetnih, hladno ceđenih, nerafinisanih ulja. Izbegavajte ulja nepoznatog porekla ili ona koja su previše jeftina. Dobri proizvođači uključuju Oshadhi, Eteria Naturals, Probotanik i Bergland.
Prirodna ulja za negu kože predstavljaju moćan alat u našoj kozmetičkoj rutini. Sa strpljenjem i pravilnim izborom kombinacija, možete postići zdravu, blistavu kožu bez potrebe za komercijalnim proizvodima punim hemije. Najvažnije je slušati svoju kožu i prilagođavati rutinu njenim potrebama.