Kondilomi (HPV bradavice) - Simptomi, Lečenje i Prevencija
Sve što treba da znate o kondilomima (HPV virusnim bradavicama) - uzroci, simptomi, dijagnoza, lečenje i prevencija vakcinom
Kondilomi (HPV bradavice) - Sve što treba da znate
Kondilomi, papilomi, polne bradavice ili virusne bradavice - sve su to nazivi za veoma neprijatnu virusnu i polno prenosivu bolest. Ova bolest izaziva veliku neprijatnost zbog teškog lečenja, gotovo nemogućnosti potpunog uklanjanja virusa, kao i mogućnosti da pređe u kancer.
Šta su kondilomi i šta ih izaziva?
Uzrok nastanka kondiloma je HPV (humani papiloma virus) koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće genitalnog regiona - vagine, anusa i penisa, ređe kože testisa. Postoji preko 80 identifikovanih papiloma virusa, od kojih 30 izaziva polne kondilome.
Virusi se klasifikuju po brojevima. Većina je bezazlena po pitanju prelaza u rak, ali tipovi HPV 16, 18, 31 i 45 mogu stvarati ravne i skoro nevidljive bradavice koje postaju maligne. HPV 6 i 11 su najčešći uzročnici kondiloma - lako se uočavaju, ali ne izazivaju rak.
Kako se prenosi HPV virus?
HPV se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Moguć je i vertikalni prenos sa majke na dete tokom porođaja, kada novorođenče može dobiti laringealne papilome (kondilome u grlu). Teorijski su mogući kondilomi na usnama i u usnoj duplji kao posledica oralnog seksa, ali je ovo retka pojava.
Simptomi i klinička slika
Kondilomi se najčešće nalaze u anogenitalnoj regiji. Kod muškaraca se pojavljuju na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa ili otvoru uretre. Kod žena se obično nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini.
To su mekane, izdužene papilomatozne tvorevine često na peteljci, sa karfiolastom površinom beličaste ili ružičaste boje. U početku su mali, ali kasnije mogu narasti i postati vrlo voluminozni. Moguća je sekundarna infekcija, maceracija i krvavljenje.
Dijagnoza kondiloma
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, histoloških, ultrastrukturnih i imunoloških ispitivanja. Često je potrebno više stručnih mišljenja pre konačne dijagnoze, jer se kondilomi mogu pogrešno identifikovati kao druge promene.
Metode lečenja
Lečenje kondiloma je individualno i može biti:
- Krioterapija - spaljivanje tečnim azotom, bezbolna metoda koja se ponavlja svaka 3-4 dana
- Laser - posebno efikasan za unutrašnje kondilome
- Hirurško uklanjanje - za veće i upornije promene
- Lekovi za lokalnu primenu - podofilotoxin, trihlorsirćetna kiselina, 5-fluoracil kreme
Sve ove metode leče samo manifestacije HPV-a, a ne uklanjaju sam virus. Česti su recidivi, pa je potrebno više terapija. Tokom lečenja se preporučuje apstinencija od seksualnih kontakata.
Kondilomi kod trudnica
Kod trudnica kondilomi često pokazuju ubrzano širenje zbog pada imuniteta. Lečenje se mora sprovoditi tokom cele trudnoće, najčešće laserskom vaporizacijom. Ako su promene na grliću materice izražene, vaporizacija se radi 15-20 dana pre termina porođaja.
Prevencija - HPV vakcine
Postoje vakcine protiv najopasnijih tipova HPV virusa (Cervarix i Gardasil). Vakcine se preporučuju devojkama od 9 do 26 godina, idealno pre početka seksualnog života. Daju se u tri doze - prva, zatim posle dva i šest meseci.
Kliničke studije pokazuju da vakcine u 100% slučajeva sprečavaju pojavu raka grlića materice kod žena koje prethodno nisu bile izložene virusu. U mnogim zemljama vakcina je obavezna i besplatna, dok kod nas još uvek nije uključena u obavezni kalendar vakcinacije.
Zaključak
Kondilomi su neprijatna, ali u većini slučajeva bezopasna pojava. Ključno je pravovremeno dijagnostifikovati promene i konsultovati više stručnih mišljenja pre početka terapije. Prevencija kroz vakcinaciju i bezbedniji seksualni odnosi su najbolji način zaštite od HPV infekcije i njenih komplikacija.